A A A

Rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem św. Wincentego à Paulo została utworzona 16.10.1992 roku dekretem Ks. biskupa Józefa Życińskiego. Do parafii należą dwie wsie – Żelazówka i Brnik

 

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Wincentego a Paulo w Żelazówce zbudowany w latach 1980-1984 przez mieszkańców Żelazówki za staraniem ks. Antoniego Szlęzaka C.M., długoletniego duszpasterza w Odporyszowie wg projektu inż. Romana Łomnickiego z Krakowa.

Projekt techniczny wykonał Radomir Sąsiadek z Krakowa, nadzór techniczny spełniał inż. Edward Sarat z Żabna. Wmurowanie kamienia węgielnego i poświęcenie dolnego kościoła odbyło się 24.10.1981 r., a poświęcenie górnego kościoła (bez konsekracji ołtarza) nastąpiło 29.09.1984 r. w dniu odpustu ku czci św. Wincentego à Paulo.


W prezbiterium kościoła znajduje się polichromia wykonana przez artystę malarza Marka Niedojadło z Tamowa w 1995 r. Przedstawia ona fresk Ostatniej Wieczerzy, powyżej Grupa Ukrzyżowania. Po bokach ołtarza znajduje się 4 obrazy wiszące malowane na płótnie tego samego autora przedstawiające: Matkę Boską Odporyszowską w autentycznej kopii, św. Wincentego à Paulo, św. Jana Chrzciciela oraz Miłosierdzia Bożego "Jezu ufam Tobie".

 


Kaplica mszalna w Brniku pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej.

Kaplica została wzniesiona w latach 1982 i 1988-89 w ramach przebudowy i adaptacji domu katechetycznego dla potrzeb kultu. Kaplica o wymiarach 17 m x 10 m składa się z prezbiterium z dwoma małymi zakrystiami, nawy głównej podzielonej filarami na trzy części i przedsionka. Projekt architektoniczny wykonał mgr inż. Jacek Sumara z Tamowa, obliczenia konstrukcyjne wykonał mgr inż. Jan Stasior z Tamowa, inspektorem nadzoru był inż. Kazimierz Dorosz z Dąbrowy Tarnowskiej, majstrem budowlanym był Stefan Bąba z Sutkowa. Poświęcił ją w roku 1989 w czasie wizytacji Biskup Piotr Bednarczyk. W kilkanaście miesięcy później 12 maja 1991 r. tenże biskup umieścił w niej figurę Matki Bożej Fatimskiej ( dar ks. mgr Franciszka Korty proboszcza ze Złotej).